Koncepcyjna wersja nowej generacji wodorowego sedana Mirai

Pierwszy pokaz prototypu – na targach w Tokio 2019

2019-10-11

Konstrukcja nowego modelu Mirai oparta będzie na platformie TNGA, zapewniającej większą pewność prowadzenia i bezpośrednie reakcje na działania kierowcy. Nowy, udoskonalony napęd elektryczny zasilany ogniwami paliwowymi zwiększy dynamikę i wydajność samochodu. W porównaniu z poprzednikiem zasięg nowego sedana Mirai będzie większy nawet o 30%.

Mirai – zasilany wodorem sedan Toyoty – zadebiutował w 2014 roku i od razu sprawił, że japoński producent stał się światowym liderem samochodów na wodorowe ogniwa paliwowe. Teraz konstruktorzy Toyoty pracują nad nową generacją tego modelu. Koncepcyjna wersja sedana Mirai drugiej generacji zostanie zaprezentowana podczas specjalnej wystawy podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio 2019.

Pięć lat wodorowej Toyoty Mirai

Debiut pierwszej generacji Toyoty Mirai przyspieszył rozwój technologii wodorowej na świecie, stanowiąc ważny krok w kierunku rozwoju czystego, zrównoważonego transportu. Ten zaawansowany technologicznie, a jednocześnie niezwykle praktyczny samochód miał zasięg na jednym tankowaniu do 500 km. Podczas jazdy nie emitował on żadnych substancji oprócz wody i bardzo łatwo się tankował.

Toyota sprzedała już 10 000 egzemplarzy Mirai, jednocześnie wspierając rozwój infrastruktury tankowania wodoru na kluczowych rynkach.

Druga generacja Toyoty Mirai

23 października 2019 roku podczas Salonu Samochodowego w Tokio Toyota zaprezentuje drugą generację wodorowej Toyoty Mirai. Rynkowa premiera modelu jest zaplanowana na 2020 rok, początkowo w Japonii, następnie w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Japoński producent po raz kolejny zamierza udowodnić, że samochód z alternatywnym napędem może mieć jednocześnie atrakcyjny design i zapewniać bardzo dobre wrażenia z jazdy.

W nowej generacji Mirai udoskonalony zostanie system ogniw paliwowych, a także zostaną zastosowane większe zbiorniki wodoru. Sprawi to, że zasięg w porównaniu z obecnym modelem wzrośnie o około 30%.

„Naszym celem było opracowanie samochodu, którym nasi klienci będą chcieli jeździć przy każdej okazji. Skupiliśmy się na budowie auta o atrakcyjnym, budzącym emocje wyglądzie i dynamicznym napędzie, którego osiągi zapewnią radość z jazdy” – powiedział Yoshikazu Tanaka, główny inżynier nowej Toyoty Mirai.

„Chcę, żeby klienci wybierali Mirai nie tylko ze względu na technologię ogniw paliwowych, ale przede wszystkim dlatego, że chcą jeździć właśnie tym samochodem, który – tak się składa – ma wodorowy napęd. Kontynuujemy prace rozwojowe nad nowym modelem, koncentrując się na tym właśnie celu. Mamy nadzieję, że z nowym Mirai będziemy liderem wodorowej motoryzacji” – kontynuował Yoshikazu Tanaka.

Koncepcyjna Toyota Mirai drugiej generacji

Nowa Toyota Mirai będzie się charakteryzowała obniżonymi liniami bocznymi i opływowym kształtem nadwozia. Charakteru dodadzą stylowe 20'' felgi.

Debiutujący na targach w Japonii prototyp będzie w kolorze niebieskim. Chcąc nadać mu wyjątkową głębię i połysk, lakier będzie nakładany wielowarstwowo.

Wnętrze samochodu zachwyci komfortem i funkcjonalnością. Do najważniejszych elementów wyposażenia należy 12,3'' ekran dotykowy na konsoli centralnej i deska rozdzielcza sprawiająca wrażenie, że otacza kierowcę. Zastosowanie nowej platformy TNGA sprawiło, że autem tym wygodnie może podróżować nawet pięć osób.

Koncepcyjna Toyota Mirai drugiej generacji

Nowa architektura zapewnia Mirai też większą sztywność nadwozia, co przekłada się na zwinność i szybsze reakcje na działania kierowcy. Nowy model ma też niżej położony środek ciężkości, który sprawia, że auto jest bardziej zwrotne i przyjemniej się prowadzi.

Nowy napęd

Nowy systemu ogniw paliwowych pracuje efektywniej, co nie tylko zwiększa zasięg auta na jednym tankowaniu, ale też przekłada się na bardziej płynne, linearne przyspieszenie i większą kulturę pracy napędu. Auto łatwiej się prowadzi na krętych drogach, a maksymalny moment obrotowy dostępny w pełnym zakresie prędkości zapewnia dynamikę i poczucie mocy w każdej sytuacji na drodze.

Dowiedz się więcej

Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Zeroemisyjne auto na prąd Ruszyła przedsprzedaż Toyoty Mirai Ruszyła przedsprzedaż Toyoty Mirai Dowiedz się więcej o wodorowym sedanie Wodór jako paliwo doskonałe Wodór jako paliwo doskonałe Odkryj innowacyjną technologię Toyoty Technologia wodorowa Technologia wodorowa Poznaj modele koncepcyjne Toyoty 2 generacja Toyoty Mirai 2 generacja Toyoty Mirai Auto na wodór oczyszczające powietrze W Polsce debiutuje nowa wodorowa Toyota Mirai W Polsce debiutuje nowa wodorowa Toyota Mirai Dowiedz się więcej Nowa Toyota Mirai Nowa Toyota Mirai Pierwsze auto oczyszczające powietrze podczas jazdy Odkryj nową Toyotę Mirai Odkryj nową Toyotę Mirai Połączenie szyku i nowoczesnych technologii Papamobile na wodór dla papieża Franciszka Papamobile na wodór dla papieża Franciszka Sprawdź szczegóły Społeczeństwo napędzane wodorem Społeczeństwo napędzane wodorem Odkryj najnowsze rozwiązania Toyoty Poznaj możliwości wodoru Poznaj możliwości wodoru Odkryj Toyotę Mirai 2. generacji Toyota Mirai we flocie Parlamentu Europejskiego Toyota Mirai we flocie Parlamentu Europejskiego Dowiedz się więcej