Land Cruiser i Hilux od 2023 roku z nowym olejem napędowym HVO100 ze źródeł odnawialnych

2022-07-21

Już w pierwszym kwartale 2023 roku rozpocznie się produkcja modeli Land Cruiser i Hilux w wersji europejskiej, których silniki wysokoprężne będą kompatybilne z paliwem HVO100 wytwarzanym ze źródeł odnawialnych. Napędowy olej roślinny HVO100 opiera się na odpadach z przemysłu spożywczego i może tworzyć obieg zamknięty dwutlenku węgla.

Legendarne terenowe modele Toyoty – Land Cruiser i produkowany na europejski rynek Hilux – dołączą do użytkowych vanów z rodziny PROACE i zostaną wyposażone w silniki wysokoprężne przystosowane do uwodornionego oleju napędowego HVO100. Ten typ paliwa nie jest wytwarzany z paliw kopalnych, lecz pochodzi ze źródeł odnawialnych, na przykład ze zużytego oleju kuchennego czy innych odpadów spożywczych i roślinnych.

Ograniczona emisja CO2

Odnawialny olej napędowy HVO100 ma charakter syntetyczny, a jego właściwości chemiczne są takie same jak w przypadku zwykłego diesla. Skrót HVO oznacza uwodorniony olej roślinny, który może być mieszany jako składnik odnawialny ze zwykłym olejem napędowym lub sprzedawany w czystej postaci. Do produkcji HVO100 można wykorzystać wszelkie surowce klasyfikowane jako produkty resztkowe, które zostały uznane w regulacjach prawnych za zrównoważone źródła energii. Można do nich zaliczyć, między innymi: tłuszcz zwierzęcy, odpady z przemysłu spożywczego, w tym z przetwórstwa ryb czy produkcji oleju spożywczego, a także olej spożywczy z recyklingu.

Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100

Z technicznego punktu widzenia paliwo HVO100 spełnia europejski standard jakości EN 15940 dla parafinowych olejów napędowych. Charakteryzuje się wyższą liczbą cetanową (c80) niż standardowy olej napędowy, czego wynikiem jest sprawniejszy i bardziej regularny przebieg procesu spalania przy niższej emisji spalin. HVO100 odznacza się ponadto niższą zawartością siarki i aromatów.

Europejski rynek i jego dynamika

W ostatnich latach na europejskich stacjach benzynowych paliwo HVO100 staje się coraz popularniejsze. Obecnie istnieje już około 1000 punktów, w których można zatankować ten rodzaj oleju napędowego. Miejsca te znajdują się głównie w Belgii, Danii, Finlandii, Estonii, Holandii, Norwegii, Szwecji oraz na Litwie i Łotwie. Według prognoz produkcja HVO100 wzrośnie z obecnego poziomu czterech milionów ton rocznie do około 15,5 miliona ton w 2030 roku.

Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100
Paliwo niskoemisyjne bez wpływu na styl jazdy

Parametry i właściwości oleju napędowego HVO100 są tak zoptymalizowane, że kierowcy nie muszą zmieniać swoich przyzwyczajeń czy stylu jazdy, a tankowanie odbywa się identycznie jak w przypadku paliwa konwencjonalnego.

Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100

Najpoważniejszą zmianą techniczną w stosunku do obecnych pojazdów jest oczywiście dostosowanie ich układu wtrysku paliwa do zwiększonej objętości i mniejszej gęstości oleju napędowego HVO100 w porównaniu do standardowego diesla. Nie ma to jednak żadnego znaczenia podczas tankowania, gdyż na co dzień można zasilać samochód także standardowym olejem napędowym i każdym rodzajem paliwa przeznaczonym dla silników Diesla. Skutkiem dostosowania układu wtryskowego do HVO100 jest w niewielki wzrost maksymalnej mocy silnika.

Dowiedz się więcej

Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Sprawdź szczegóły Zrównoważona produkcja bioetanolu Zrównoważona produkcja bioetanolu Wspólny projekt Toyoty i partnerów KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce Sprawdź najchętniej wybierane modele Toyoty Autobusy na wodór w Madrycie Autobusy na wodór w Madrycie Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty w transporcie miejskim Nowe auto dostawcze na wodór Nowe auto dostawcze na wodór Toyota, Isuzu, Hino i CJPT łączą siły Corolla w programie Najmu KINTO ONE Corolla w programie Najmu KINTO ONE Sprawdź warunki wynajmu auta przedkontraktowego Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Poznaj szczegóły wydarzenia Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Świetne wyniki za pierwszą połowę 2022 roku Baterie ze stałym elektrolitem Baterie ze stałym elektrolitem Ponad 1300 patentów Toyoty Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Zobacz nową wersję specjalną 67% sprzedaży Toyoty w Polsce stanowią hybrydy 67% sprzedaży Toyoty w Polsce stanowią hybrydy Sprawdź szczegóły Firmy najczęściej wybierają Toyotę Firmy najczęściej wybierają Toyotę Dane z I półrocza 2022 roku