Toyota Yaris czwartej generacji Europejskim Samochodem Roku 2021

Drugi tytuł European Car of the Year w historii modelu

2021-03-02

Czwarta generacja Toyoty Yaris została uhonorowana tytułem European Car of the Year 2021. Międzynarodowe jury konkursu doceniło miejski model Toyoty za atrakcyjną stylistykę i najlepszy w segmencie poziom bezpieczeństwa. Uznanie zdobyła również niskoemisyjna technologia hybrydowa. Warto podkreślić, że jest to już drugi taki tytuł w historii modelu. Pierwsza generacja Yarisa również została ogłoszona Europejskim Samochodem Roku 2000.

W roku 2021 Europejskim Samochodem Roku została czwarta generacja Toyoty Yaris. Auto zwyciężyło glosami jury składającego się z 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 22 krajów Europy. Nowy Yarisa powtórzył sukces sprzed 21 lat, kiedy to w konkursie European Car of the Year 2000 wygrała pierwsza generacja tego modelu.

Jurorzy tegorocznej edycji konkursu zwrócili uwagę na atuty hybrydowego napędu nowego Yarisa – jego płynną jazdę, niską emisję i przystępną cenę. Nowy Yaris został doceniony także ze względu na atrakcyjną stylistykę, bardzo dobrą dynamikę i najwyższy poziom bezpieczeństwa w klasie aut miejskich. Uznanie ekspertów COTY zyskał także model GR Yaris, będący sportową odmianą miejskiej Toyoty. Odegrał on znaczącą rolę w ponownym rozbudzeniu zamiłowania europejskich kierowców do hot hatchy.

Ogłoszenie zwycięzców konkursu European Car of the Year 2021 nastąpiło tuż po tym, jak Yaris zdobył pozycję najpopularniejszego samochodu w Europie. Stało się to po raz pierwszy w historii tego modelu. W styczniu miejski hatchback Toyoty zanotował ponad 18 000 rejestracji. Jest to najlepszy dowód na to, że europejscy kierowcy zgadzają się z werdyktem jury konkursu.

„Zwycięstwo Yarisa to ogromny zaszczyt dla Toyoty. Chcę podziękować jurorom COTY za ich uznanie. Pragnę skorzystać z okazji i pogratulować naszym zespołom projektowym w Europie i Japonii ich pasji i zaangażowania. Jest to najlepszy Yaris w historii, który – zgodnie z intencjami Akio Toyody – wywołuje uśmiech na twarzach naszych klientów” – podkreślił Matt Harrison, wiceprezydent Toyota Motor Europe.

European Car of the Year

Konkurs, podczas którego wyłaniany jest Europejski Samochód Roku, odbywa się od 1964 roku. Jego jury składa się 59 doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych z 22 europejskich krajów, w tym dwóch dziennikarzy z Polski. Co roku międzynarodowe grono ekspertów ocenia modele, które pojawiły się na europejskim rynku w minionym roku, i wybiera spośród nich najlepszy samochód. W tegorocznej edycji konkursu rozpatrywano 29 nowych modeli.

Toyota już trzy razy zwyciężyła w konkursie European Car of the Year. Yaris zdobył tę najbardziej prestiżową nagrodę w Europie w 2000 i 2021 roku, zaś w 2005 roku wygrał hybrydowy Prius drugiej generacji.

Toyota Yaris czwartej generacji :  European Car of the Year
Nowa Toyota Yaris

Czwarta generacja Toyoty Yaris zadebiutował w Europie w ubiegłym roku, wprowadzając do segmentu pełny napęd hybrydowy czwartej generacji, najbardziej rozbudowany zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, a także centralną poduszkę powietrzną między fotelem kierowcy i pasażera. Model został zaprojektowany na modułowej platformie GA-B z serii TNGA. Nowa konstrukcja wyróżnia się pod względem sztywności, dopracowanego zawieszenia i nisko położonego środka ciężkości.

Nowy Yaris został zaprojektowany przez studio ED2 Toyoty pod Niceą. Jego produkcja odbywa się w fabryce Toyota Motor Manufacturing France w Valenciennes. Napęd hybrydowy oraz konwencjonalny silnik 1,5 l do tego modelu są produkowane w technologii TNGA w fabryce TMMP w Polsce.

Dowiedz się więcej

Yaris kontra Yaris Yaris kontra Yaris Przygoński o kulisach testu Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota liderem rynku Toyota liderem rynku 5857 rejestracji modeli marki w styczniu Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Premiera 4. generacji Toyoty Yaris Premiera 4. generacji Toyoty Yaris Zobacz nowe subkompaktowe auto